Kłopoty z chodzeniem, bolesne stopy? To być może są haluksy. Co to jest? I jak się ich pozbyć?

Stopy w morzu

Są tego typu schorzenia, które zjawiają się bez wcześniejszych objaw, ale jednocześnie już wcześniej dawały o sobie znać. Kłopot o którym będziemy mówić nie jest śmiertelne, jednak bardzo utrudnia życie, aż do tego stopnia, że niekomfortowo się poruszamy, więc ograniczamy swoją aktywność do minimum. Haluksy, bo o nich mowa, to bardzo dokuczliwa dolegliwość, z którą jednak możemy skutecznie walczyć.

Piękne stopy
Autor: Instytut Urody beautebar
Źródło: Instytut Urody beautebar

Haluksy operacja jest konieczna w sytuacji, gdy zmiany związane ze zwyrodnieniami stopy bardzo utrudniają nam chodzenie. Jednak,jeżeli chcemy poddać się takiemu zabiegowi czeka nas zbiór badań, przykładowo wykonanie zdjęć rentgenowskich. Niezwykle pomyślną informacją dla osób, które chcą skorzystać z operacji na haluksy jest fakt, że w poprzednich latach techniki chirurgicznego leczenia tej choroby stały się jeszcze niezwykle profesjonalne. Zabieg taki najczęściej robi się w znieczuleniu miejscowym, używa się do tego celu zastrzyku z lidokainy. Ta dolegliwość określane jest także paluchem koślawym, jak więc robi się operację, jak wygląda leczenie paluchów koślawych?

Opiera się to na zabiegu osteotomi, czyli przecięcia kości. Zabieg wykonuje się przy zastosowaniu małej tytanowej śrubki, ma ona wewnątrz dziurę, dzięki niemu można wykonać niezwykle małe nacięcie. Tego typu tytanowe śrubki odznaczają się niezwykle dużą wytrzymałością, więc kość szybciej może się zrosnąć. Te śrubki mają równocześnie utrzymywać kość w nowej, lepszej pozycji. Może zdarzyć się jednak, że śrubki poluzują, więc koniecznie jest ich usunięcie. Ma to miejsce tylko wówczas, jeśliwystąpiło podrażnienie.

Jak pozbyć się uciążliwych nagniotków
Autor: 123rf
Źródło: 123rf

W tego typu sprawie chory jest poddany znieczuleniu ogólnie i miejscowo, z kolei do usunięcia śrubki stosuje się małe nacięcie. zabieg jest jednak ostatnią deską ratunku, a od czasu do czasu warto wcześniej zapobiegać niż leczyć. Jeśli więc chcemy zminimalizować ryzyko pojawienia się tego schorzenia trzeba kupować buty odpowiednio wyprofilowane, które nie uciskają na palce stóp. Rozmiar musi być również idealnie dopasowany. To minimalizuje ryzyko wystąpienia haluksów, więc warto o tym pomyśleć.