Kurtki ze skóry są każdego roku modne

kurtka

Skórzana kurtka jest jednym z nieśmiertelnych klasyków. Nie ma co zastanawiać się czy warto w nią zainwestować, gdyż będzie nam służyć latami. Jest tak uniwersalna, że może być nie tylko kurtką ale także marynarką! Elegancka, funkcjonalna, czego chcieć więcej? Kurtka skórzana sprawdzi się w każdych okolicznościach.

kurtka
Autor: Maria Morri
Źródło: http://www.flickr.com
Kurtki skórzane wywodzą się bezpośrednio ze stroju wojskowego. Już podczas I wojny światowej nosili je niemieccy piloci bombowców. Ich wytrzymałość doceniono również po wojnie. Stały się częścią umundurowania amerykańskiej policji. W latach 50. szkoły w USA zabraniały uczniom noszenia kurtek motocyklowych, co jak można się spodziewać przyniosło odwrotny skutek.

W ciągu lat kurtki skórzane opanowały światowe pokazy mody. Grały główną rolę w luksusowych kolekcjach Chanel czy Vivienne Westwood. Obecnie projektuje się je w przeróżnych formach. Mamy również do wyboru modele inspirowane klasyką, lecz wykonane ze sztucznej skóry.

Kurtkę skórzaną można zestawiać dla bardziej drapieżnego looku z dziewczęcymi sukienkami, bądź nawet koronkami. Ciekawy efekt otrzymamy, nosząc ją wraz ze zwiewną spódnicą i jedwabną bluzką. Jej drapieżny charakter zrównoważą kolorowe, jasne dodatki. Jeżeli ma to być stylizacja „z pazurem”, możemy połączyć skórę z dopasowanymi dżinsami, dowolnym T-shirtem z nadrukiem i ciężkimi butami. Uzupełnieniem mogą być różnego rodzaju naszyjniki, kolczyki lub bransoletki.

skóra
Autor: Cocktail’me
Źródło: Cocktail’me
Wiedzmy, że modele z wydatnymi klapami powiększą znacznie górne partie ciała. To dobry fason dla kobiety z małym biustem lub węższymi ramionami (figura typu A). Jeśli zależy nam na wysmukleniu sylwetki zdecydujmy się na model ze stójką. Do niedawna zwracano uwagę na to, że krótsze kurtki są zarezerwowane dla nastolatek, panie dojrzałe powinny zaś wybierać dłuższe fasony. To już przeszłość, ponieważ dziś styliści zdecydowanie odradzają przejmowanie się podobnymi ograniczeniami. Ubranie ma odzwierciedlać naszego ducha, nie wiek (na tej stronie).

Doczekaliśmy się czasów w których skórzana kurtka stanowi klasyczny element garderoby i jesteśmy przekonani, że sytuacja ta szybko nie ulegnie zmianie.