Mała czarna, zawsze na czasie – poprawia samopoczucie, skuteczność, dodaje wigoru i energii

obraz - ziarna kawy

Rośliny kawowca, znane były w Etiopii już w I tysiącleciu p.n.e. Ich owoce zbierano wówczas z miejsc naturalnych. Trudno dziś rozsądzić, w jakich okolicznościach kawa znalazła się w Polsce. Czy dotarła do nas drogą morską z Holandii, czy drogą lądową z Turcji.

ziarna kawy
Autor: Andreas Poike
Źródło: http://www.flickr.com
Wiadomo tylko, że pojawiła się z końcem XVII wieku. Spora część z nas, nie wyobraża sobie początku dnia albo leniwego popołudnia, bez jej filiżanki. I chociaż łączymy ją zwyczajowo z Włochami, którzy nadali większość określeń naszym ulubionym kawowym mieszankom – latte, cappuccino, machiatto, to jednak najwięcej kawy na świecie piją Skandynawowie. Tymczasem, kawa – napój sporządzany z palonych, a potem zmielonych ziaren kawowca, wywodzi się z Etiopii.

Porównaj: zwiększa metabolizm i zwiększa zdolność myślenia. A ponadto zawiera przeciwutleniacze, które zapobiegają powstawaniu wolnych rodników, odpowiedzialnych m.in. za starzenie się organizmu. Dzisiaj spożywanie naparu z kawy odgrywa dużą rolę w życiu towarzyskim. Jak twierdzą eksperci picia kawy, obok popularnie wiadomego oddziaływania kofeiny, zasadniczego składnika tego napoju, który wzmaga pracę serca, podwyższa ciśnienie krwi, działa przeciwsennie, posiada jeszcze jedną ważną cechę – umiejętność rozwiązywania języków. Co przy kawiarnianym stole jest bardzo istotne. Wysokiej jakości kawy ziarniste sklep w internecie znajdziemy pełny asortyment. W ofertach sklepów odszukać możemy m.in. kawy ziarniste naturalne, należące do odmiany Arabica, poczytywane za najsmaczniejsze na świecie, jak również kawy smakowe czy kawy rozpuszczalne.

latte
Autor: Baileys
Źródło: Baileys
O najlepszej jakości ziarna kawowca decyduje jej zapach. Kawa ziarnista Arabica, pochodzi z lasów deszczowych etiopskiej prowincji Kaffa w górach Jemenu. Na zboczach Jemenu, od paru tysięcy lat, po dzień dzisiejszy rośnie dziki gatunek krzewu Arabica. Na większych wysokościach owoce krzewu kawowca dojrzewają dłużej, ale zyskują za to bogatszy, bardziej złożony smak i zapach. Kawa Arabika zawiera najmniej kofeiny spośród wszystkich hodowanych przez człowieka gatunków kawy.https://sklep.acana.com.pl/45-liofilizowana-karma-dla-psa liofilizowana karma dla psaSpożywając kawę, parzoną na różne sposoby przez bardzo oryginalne urządzenia, nie zapominajmy, że każda używka w nadwyżce może mieć zły wpływ na nasze zdrowie. Obyśmy tylko nie chcieli pobijać najlepszego wyniku Balzaka, który pisząc swoje książki, potrafił wypić w przeciągu jednej nocy do 40 filiżanek kawy.