Parę porad o wyborze właściwego ubioru na jeżdżenie na rowerze w różnych warunkach.

jazda na rowerze

Jazda na rowerze jest jedną z najbardziej popularnych form fizycznej aktywności. Nie tylko doskonale wpływa na kondycję i samopoczucie, wzmacnia układ krwionośny i mięśnie, lecz poza tym daje ogromnie dużo radości. Na rowerze można jeździć w zasadzie przez cały rok, nawet w zimie spokojnie można używać tego środka lokomocji.

koszulki do biegania
Autor: Georgia National Guard
Źródło: http://www.flickr.com

Należy się jedynie odpowiednio do takiej jazdy przygotować, przede wszystkim przez zastosowanie odpowiedniego ubioru. Jazda w chłodniejsze dni bez należytego ubrania może spowodować wychłodzenie organizmu, a w rezultacie przeziębienie lub nawet poważniejszą chorobę. Przede wszystkim trzeba zadbać o nakrycie głowy – przy nieodpowiednim jej zabezpieczeniu łatwo się może zdarzyć o ciężkie do wyleczenia zapalenie zatok. Należy również założyć rękawiczki, z kolei one podnoszą komfort jazdy i będą chronić przed odmrożeniem. Istotne jest również to, co się ubierze na korpus. Z kolei tutaj bardzo dobrze będą się sprawdzać najróżniejsze koszulki i kurtki, dzięki ich użyciu można w dużym komforcie jeździć nawet parę godzin dziennie – sprawdź: .

Kompletując rowerowy ubiór przede wszystkim należy dobrać go do panującej pogody. Na letnie, upalne dni spokojnie powinny wystarczyć zwykłe koszulki rowerowe z nadrukiem. Wielu rowerzystów jeździ w normalnych koszulkach z bawełny, ale nie jest to najlepszy pomysł. Są one niezbyt przewiewne i długo schną, dlatego też nie są polecane dla osób więcej jeżdżących. Dobre rowerowe koszulki zrobione są z szybko wysychających materiałów, wówczas nawet jeżeli się spoci, to pot zostaje szybko odprowadzony na zewnątrz.

koszulka do biegania
Autor: NIKE
Źródło: hurtowniasportowa.net

Są one dość obcisłe, przez co nie będą się łopotać w czasie jazdy, a poza tym często będą mieć na plecach delikatną siatkę dla jeszcze lepszej wentylacji – . Bardzo przydatne przy rowerowych koszulkach są tylne kieszenie. Można tam schować kanapkę, mapę czy telefon, bardzo dobrze będą się sprawdzać nawet przy niedługich wycieczkach. Na chłodne dni pojedyncza koszulka raczej nie wystarczy, z tego też powodu trzeba ubrać specjalną bluzę rowerową albo kurtkę uszytą z odpowiednich materiałów.